Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Ludza Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Ziņu arhīvs

DBT iesvētīja Adventes vainagu

03.12.2018
 

Pirmdien, 3.decembrī, Daugavpils Būvniecības tehnikumā (DBT) notika pasākums 1.kursa izglītojamajiem "Advente. Ziemassvētku gaidīšanas laiks". Tā gaitā klātesošos uzrunāja DBT direktore Ināra Ostrovska un Daugavpils Jēzus Sirds Romas katoļu draudzes prāvests Andris Ševels un tika iesvētīts Adventes vainags. Pasākumu kuplināja tehnikuma vokālā ansambļa "Celtnieks" uzstāšanās.

Pasākuma ievadā DBT direktore Ināra Ostrovska uzsvēra, ka Ziemassvētkus, atzīmējot Kristus dzimšanu, cilvēki ir svinējuši jau izsenis, kā  arī norādīja, ka Ziemassvētku gaidīšana ir pārdomu un sevis izvērtēšanas laiks.

Mācītājs Andris Ševels, uzrunājot klātesošos, pauda gandarījumu par iespēju būt kopā Adventa laikā, kā arī norādīja, ka baznīcā šis laiks tiek dalīts divās daļās. Pirmā daļa, no Adventa 1.svētdienas līdz 16.decembrim, runā par Kristus otrreizējo atnākšanu. Savukārt otrā daļa, no 17. līdz 25.decembrim, - par Kristus dzimšanas svētkiem.

Mācītājs  norādīja, ka izglītojamie patlaban atrodas svarīgā dzīves posmā un viņiem ir svarīgi rast atbildes uz jautājumiem: Kas es esmu? Kāda jēga ir manai  dzīvei? Kāds ir dzīves mērķis? Jaunieši bieži meklē atbildi uz jautājumu - kas es esmu? Bet vēl svarīgāks ir rast atbildi uz jautājumu - kādēļ es esmu? Ja pirmajā jautājumā mēs vēršamies galvenokārt uz sevi, tad otrajā - izejam ārpus sevis un vēršamies uz kādu citu.

Pamatojot atbildes uz otro jautājumu svarīgumu, Andris minēja kāda cita mācītāja stāstu par kādu uzņēmēju un invalīdi invalīdu ratiņos. Kādu dienu šis mācītājs bija saticis abus šos cilvēkus un apjautājies, kā viņiem iet. Uzņēmējs atzinis, ka dzīve viņam esot bezcerīga, jo viņš  nav saņēmis apsolīto prēmiju, tādēļ viņam šoziem nesanākšot aizbraukt uz Alpiem paslēpot. Savukārt uzrunātā sieviete invalīdu ratiņos atteikusi, ka viņai klājoties labi un apjautājusies vai mācītājam nav vajadzīga kāda palīdzība.

"Viens cilvēks var visu dzīvi dzīvot un domāt tikai par sevi. Tāds cilvēks nekad nekļūs laimīgs. Cits - domā par līdzcilvēkiem. Cilvēka dzīvei jēga ir vien tad, kad ir kā dēļ dzīvot, kad ir kāds, kuram mēs varam palīdzēt," uzsvēra mācītājs.

Slavenais austriešu psihoterapeits Viktors Frankls ir teicis, ka cilvēkus var iedalīt divās grupās. Ir cilvēki, kas par katru cenu grib būt laimīgi, dzīvo pēc principa "ņemt" un tādējādi cer iegūt laimi. Šie cilvēki nekad laimi neatrod, tāpēc, ka viņi dzīvo tikai sev. Otra grupa ir cilvēki, kuri laimi nemeklē, bet "dod", palīdz citiem. Šie cilvēki ir laimīgi, jo rod piepildījumu savai dzīvei, norādīja mācītājs.  

Latvijā katru mēnesi pieaug pašnāvību skaits, arī jauniešu vidū. Kāds no socioloģijas profesoriem kā iemeslus šādai situācijai minējis to, ka cilvēks sākumā mācās, pēc tam nevar atrast darbu, nopelnīt naudu, iegādāties dzīvokli, izveidot ģimeni un jūtas vientuļi. Kāds cits profesors nepiekrīt šādam pamatojumam, norādot, ka ir bijuši arī smagāki laiki, taču atzīst, ka viens no galvenajiem pašnāvību iemesliem ir vientulība, kad cilvēks ar savām problēmām paliek viens pats. Turklāt vientuļš cilvēks var justies arī dzīvojot ģimenē.      

Mācītājs Andris Ševels norādīja, ka Bībelē ir teikts, ka cilvēkam dzīvot vienam pašam tikai priekš sevis nav labi, jo zūd dzīves jēga. Diemžēl cilvēku vientulības problēma pēdējā laikā ir kļuvusi par lielu problēmu, it sevišķi Rietumeiropā. Pirms kāda laika Polijā norisinājās labdarības nedēļa, kas veltīta palīdzībai nabadzīgiem cilvēkiem. Tās gaitā tika izdota arī kāda bezpajumtnieka dzejas grāmata. Sava vārda vietā autors norādījis "kādreiz man bija vārds un uzvārds, tagad es neesmu nekas". Dzejā autors ir aprakstījis savas ciešanas, kā arī atzinis, ka savas dzīves jēgu saskata vien savā mazdēlā, kuram arī veltījis šo grāmatu.

Viena no mūsdienu nedienām ir arī nogurums, kura viens no iemesliem ir lielais informācijas apjoms, ar kuru cilvēkiem nākas saskarties diendienā. Rezultātā, pavadot daudz laika sociālajos tīklos un pie TV ekrāniem daudzi cilvēki dzīvo svešas dzīves, atstājot novārtā savu. Adventes laiks ir klusuma laiks, laiks, kad cilvēkam vajag pabūt kopā pašam ar sevi un aizdomāties par sev svarīgiem jautājumiem. Dzīve ir īsa un katram no mums atvēlētais laiks ir jāizmanto lietderīgi, uzsvēra mācītājs.

Pasākuma noslēgumā pēc kopīgas lūgšanas mācītājs Andris nosvētīja Adventes vainagu.

Fotogalerija

Sagatavoja Ivars Soikāns

« atpakaļ