Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Ziņu arhīvs

Uzņēmēji DBT vērtē kā vienu no labākajām profesionālās izglītības iestādēm Latvijā

18.10.2018
 

18.oktobrī Daugavpils Būvniecības tehnikumā norisinājās Uzņēmēju vakanču gadatirgus. 3. un 4.kursu audzēkņiem bija lieliska iespēja klātienē uzklausīt darba devēju piedāvājumus, uzdot interesējošos jautājumus un ievadīt sarunas par iespējamo turpmāko sadarbību. Vakanču gadatirgū jauniešus uzrunāja kopumā desmit dažādu uzņēmumu pārstāvji, aicinot darbā gan jaunos būvniecības un ceļu būves speciālistus, gan arī metinātājus, auto nozares un inženierkomunikāciju speciālistus.

"Skonto Prefab" personāla vadītāja Sandra Tolstova atzina, ka situācija vietējā darba tirgū patlaban ir sarežģīta, atrast labus un kvalitatīvus speciālistus prasa daudz laika un enerģijas. Liela problēma ar izglītotiem darbiniekiem darba tirgū ir tādēļ, ka daudzi no viņiem pēc mācību iestādes pabeigšanas aizbrauc uz ārzemēm. Taču risinājums šim jautājumam ir jāmeklē valsts līmenī. Vairāk vajag stāstīt un rādīt arī pozitīvos piemērus, lai darbiniekiem būtu motivācija palikt un attīstīties šeit pat. Sevišķi labas šīs iespējas ir lielajos uzņēmumos.

Darba devēji gaida jaunos speciālistus, kas absolvējuši profesionālās izglītības mācību iestādes, ieguvuši izglītību un apguvuši prasmes. "Būvniecības sfērā mums ir vajadzīgi visdažādākie speciālisti, sākot no betonētājiem un apdares strādniekiem, stiegrotājiem un montētājiem līdz ceha meistariem, darbu vadītājiem, projektētājiem un inženieriem," teica Tolstova.

Vērtējot Daugavpils Būvniecības tehnikuma audzēkņu sagatavotību, "Skonto Prefab" personāla vadītāja atzina, ka šajā mācību iestādē apmācāmajiem tiek ielikts labs teorētiskais pamats, kas ir jāpapildina ar praktiskajām zināšanām. "Zināšanas un prasmes, kas ir tehnikuma absolventiem, ir  liels pluss salīdzinājumā ar darbiniekiem, kam šādas izglītības nav. Profesionālo izglītību ieguvušajiem darbiniekiem ir jāiemāca tikai mūsu specifika un viņiem nav jāmāca, piemēram, kas ir betonēšana un no kā sastāv betons. Tehnikumā iegūtās zināšanas ir labs pamats, lai sāktu darboties," uzsvēra Tolstova.

Daloties "Skonto Prefab" nākotnes plānos Tolstova atzina, ka uzņēmums plāno turpināt attīstīties un nostiprināties Zviedrijas tirgū, kā arī apsver tirgus paplašināšanās iespējas Norvēģijā.

"BM Industrial" pārstāvis Jurijs Sokolovs, vērtējot situāciju darba tirgū, atzina, ka patlaban daudzi jaunieši darba meklējumos dodas uz ārzemēm, Angliju, Vāciju un citām valstīm, kā rezultātā Daugavpilī sāk pietrūkt darbaspēka. "Pieejamais darbaspēks pamatā ir cilvēki gados vai pirms pensijas vecumā. Ja nespēsim jauniešus ieinteresēt palikt tepat, domāju, ka pēc gadiem desmit situācija darba tirgū būs pavisam bēdīga," norādīja Sokolovs.

Labākais veids, kā noturēt jauniešus no aizbraukšanas pēc "BM Industrial" pārstāvja domām ir piedāvāt viņiem labi apmaksātu patstāvīgu darbu tepat uz vietas, jo ir pietiekami daudz jauniešu, kam nav īpašas vēlmes doties peļņas darbos uz ārzemēm.

"Mūsu uzņēmumā darba alga ir konkurētspējīga salīdzinājumā ar tām algām, kas tiek piedāvātas citviet. Viena no svarīgākajām prasībām ir, lai darbinieks būtu atbildīgs un kvalitatīvi izpildītu savus darba pienākumus, pārējo mēs esam gatavi apmācīt. Mēs esam ieinteresēti pieņemt darbā metinātājus, piedāvājam iziet praksi, apmācām gan teorētiski, gan arī praktisko apmācību veicam, pēc tam piedāvājam darbu," uzsvēra Sokolovs.

Tāpat "BM Industrial" ir vajadzīgi atslēdznieki, virpošanas un frēzēšanas darba galdu operatori, cilvēki darbam ar plazmas griešanas darba galdu. "Visu var iemācīties, galvenais ir, lai cilvēkam būtu vēlme," uzsvēra Sokolovs.

Patlaban "BM Industrial" gatavo pasūtījumu somu partneriem - sniega lāpstas. Uzņēmumā tiek gatavotas arī metāla konstrukcijas, kas  tiek izvietotas uz autoceļiem, uz kurām tiek uzstādīts dažāds aprīkojums. Tāpat uzņēmums aizsāk sadarbību ar kādu Vācijas firmu  un plāno palielināt darba apjomus. Līdz ar ko uzņēmumam būs vajadzīgs papildus darbaspēks - atslēdznieki, metinātāji un krāsotāji.

"Skonto Grupas" personāla vadītājs Artūrs Graudiņš uzskata, ka reģionālais bezdarbs ir bijis un kādu laiku vēl arī saglabāsies. "Svarīga ir proporcija starp strādājošajiem un nestrādājošajiem, jo budžetu piepilda un ar nodokļu maksājumiem atbalsta tos, kas uz  kādu brīdi ir palikuši bez darba, tie, kas strādā. Rīgā, ap Rīgu un atsevišķos reģionālajos centros koncentrējas lielāks iedzīvotāju īpatsvars. Cilvēkiem ir raksturīgi, ka darbs tiek meklēts tuvāk mājām. Un ja šīs darba vietas ir, tad cilvēki paliek, bet ja ir to iztrūkums, iespējas pašrealizēties tiek meklētas citviet," norādīja Graudiņš.

"Atrast cilvēkus, kas varētu kvalificēti strādāt, ne vienmēr izdodas. No vienas puses, cilvēki  it kā ir, bet no otras puses, piespiest viņus strādāt tajā vai citā profesijā, kas cilvēkiem  ir vajadzīga, mēs nevaram," uzsvēra Graudiņš. Viņš pieļāva, ka naudas jautājums šeit varbūt arī ne vienmēr ir būtiskākais.

Patlaban sāk veidoties disproporcija starp dažādām darbavietām, kur var strādāt, un izglītības ieguves vietām. Rīgā darba iespēju ir vairāk, bet cilvēku skaits, kas varētu iekļauties darba tirgū ir mazāks un otrādi, piemēram, Daugavpilī tiek sagatavoti labi speciālisti, bet darba vietu nodrošinājums attiecīgajās specialitātēs ir daudz mazāks.

Būvniecības nozare patlaban ir kļuvusi globāla. "Mēs mācamies šeit, Daugavpilī, bet mūsu profesijas realizācijas vieta visdrīzāk būs nevis Daugavpils, bet gan tur, kur būs būvobjekti - Valmiera, Rīga, Oslo vai Dublina. Tiem, kas apgūst būvniecības specialitāti, ir jārēķinās ar to, ka šis darbs visdrīzāk nebūs pie mājām. Ar to jārēķinās arī šo jauniešu vecākiem," norādīja Graudiņš.

Jauno būvniecības speciālistu sagatavošanā "Skonto Grupas" personāla vadītājs novērtēja DBT kā vienu no labākajām profesionālās izglītības iestādēm Latvijā gan no materiāli tehniskās bāzes, gan arī pasniedzēju piesaistes viedokļa.

Uzņēmēju vakanču gadatirgū Daugavpils Būvniecības tehnikumā piedalījās arī VAS "Latvijas auto ceļu uzturētājs", CBF SIA "Binders", SIA ”STRABAG”, SIA “Saldus ceļinieks”, SIA “East Metal”, SIA “Latvijas energoceltnieks”, AS "BMGS" un KMK Auto pārstāvji. Pasākuma gaitā uzņēmējiem bija arī iespēja doties apskates ekskursijā pa mācību  iestādi, iepazīties ar mācību procesa organizāciju un tās rīcībā esošo aprīkojumu.

Fotogalerija


Sagatavoja: Ivars Soikāns

« atpakaļ