Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Ziņu arhīvs

Pie barikāžu ugunskura

22.01.2018
  2018.gada 22.janvārī Daugavpils Būvniecības tehnikuma  audzēkņi, skolotāji un darbinieki pulcējās tehnikuma pagalmā pie barikāžu laika atceres ugunskura. Lai pieminētu 27 gadus senus notikumus, kopā bija sanākuši 270 cilvēki. Visi vēroja ugunskuru, malkoja tēju un cienājās ar putru, centās sajusties tā, kā barikāžu aizstāvji tajās nozīmīgajās janvāra dienās. Tieši 1991.gada 22.janvārī  Latvijas Iekšlietu darbinieki nosūtīja vēstuli PSRS Augstākajai Padomei un prezidentam, pieprasot «nekavējoties izbeigt bruņoto iejaukšanos Latvijas iekšējās lietās», izvest PSRS OMON no Latvijas un tiesāt tos par noziegumiem pret mūsu valsti un cilvēkiem.

Visu nedēļu, sākot jau no 15. janvāra, audzinašanas stundu laikā audzēkņi kopā ar grupu audzinātājiem atcerējās barikāžu notikumus, pārrunāja vēsturisko notikumu gaitu un skatījās dokumentālo filmu “Barikāžu stasti”.  Filma tika veidota, atskatoties uz 1991.gada janvāra notikumiem to cilvēku acīm, kuri bija klāt vēsturiskajās dienās un ar savu “gara spēku” un nepiekāpību aizsargāja gan valdības māju, gan Latvijas Radio un Latvijas Televīziju, gan citas stratēģiskās ēkas un vietas galvaspilsētā.  Filma audzēkņiem likās interesanta, nopietna un reālistiska.

Tehnikuma darbinieki, kas tolaik bija šo notikumu aculiecinieki, labprāt dalījās savās atmiņās ar jauniešiem, grupu audzinātājiem un skolotājiem. Viņi stāstīja par patiesiem notikumiem, par savām izjūtām un bailēm, kas paliks atmiņā uz mužu. Galvenais, ko viņi visi uzsvēra, ir tas, ka jābūt vienotiem un garā stipriem tad nekas un neviens mūs nespēst pakļaut vai salauzt.

Vēl ilgi pēc šiem liktenīgajiem notikumiem, Vecrīgā bija redzamas barikādes, kā atgādinājums Latvijas iedzīvotāju alkām pēc neatkarības un ar asinīm gūtai brīvībai. Pēdējas barikādes tika demontētas 1992.gada rudenī, ilgi pēc tam, kad PSRS bija atzinusi Latvijas pilnīgu neatkarību 1991.gada septembrī un bija panākta vienošanās par Krievijas Federācijas karaspēka izvešanu.

Dzimtene, mūžam mans skatiens
Vaicājot tevi būs vērsts —
Vienīgi tu manai dzīvei
Īstenās vērtības mērs.

                                      (Ā. Elksne)

Fotogalerija
 

Sagatavoja: Audzināšanas daļas vadītāja N. Leončuka un latviešu valodas skolotāja I. Elste

« atpakaļ