Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Ziņu arhīvs

Literārā stunda, veltīta dzejniekam Andrejam Pumpuram

23.09.2017
  22.septembrī, tieši dzejnieka dzimšanas dienā, tika organizēta ekskursija uz A.Pumpura skvēru, kas atrodas Daugavpils centrā. Pirmā kursa audzēkņi piedalījās literārajā stundā, kur tuvāk atklāja par izcilo latviešu dzejnieku jaunus faktus no viņa dzīves un daiļrades.

1896. gadā A. Pumpurs apmetas uz dzīvi Daugavpilī. Te viņš ieņem cara armijas intendanta amatu. Pumpurs iekļaujas nelielajā pilsētas latviešu inteliģences pulciņā. Dzejnieks aktīvi piedalījās Daugavpils latviešu sabiedriskajā dzīvē, viņš bija viens no Daugavpils Latviešu biedrības dibināšanas iniciatoriem. Diemžēl Daugavpils laiks Pumpura dzīvē ir liktenīgs – te mirst viņa meita un dēls, ar nāvējošu slimību saslimst arī pats dzejnieks. Pumpura vārdā Daugavpilī nosaukta iela, skvērs, kurā atrodas tēlnieces I.Krūmiņas darinātais dzejnieka krūšutēls. A.Pumpura mūža pēdējie 7 gadi ir saistīti ar Daugavpili, lai gan viņa pirmā iepazīšanās ar pilsētu bija notikusi jau agrāk.
Pirmo reizi dzejnieks iepazina Daugavpili 1876. gadā, kad devās caur Daugavpili uz dienesta vietu Krievijā. Savus iespaidus dzejnieks apraksta piezīmēs "No Daugavas līdz Donavai".
A.Pumpurs ar ģimeni pārceļas uz dzīvi Daugavpilī un uzsāk darbu kara intendantūrā. Līdz 1900. gadam ģimene dzīvoja Jaunbūvē Intendatūras namā Viļņas un Hersonas (tagad A.Pumpura un Jātnieku) ielu krustojumā, bet no 1900. gada līdz 1902. gadam īrēja dzīvokli Repņikovu namā Žitomiras (tagad Miera) ielā 55. Līdz mūsdienām ēka nav saglabājusies, jo gāja bojā 1948. gada ugunsgrēkā.
Daugavpils periodā Pumpurs uzrakstījis tikai dažus dzejoļus, jo bieži devās darba komandējumos un daudz slimoja.   Grupas 1-23 audzēkņi lasīja dzeju, nolika ziedus dzejniekam par godu. Literārā stunda pagāja pacilātā noskaņojumā.

Fotogalerija

Sagatavoja: latviešu valodas skolotāja Natālija Nagle

« atpakaļ