Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Ludza Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Ziņu arhīvs

Lekciju – prezentāciju cikls par Latvijas vēsturi un par Latvijas valsts simboliem pirmkursniekiem

22.09.2020
 

Jau vairākus gadus septembra otrajā pusē sākas lekciju – prezentāciju cikls par Latvijas vēsturi un par Latvijas valsts simboliem pirmkursniekiem. Pirmajā nodarbībā piedalījās grupas 1-02 (automehāniķi) izglītojamie. Nodarbības tēma bija “22. septembris Latvijas vēsturē”.

Šī diena ir ievērojama, pateicoties trim notikumiem:

1.      Kopš 2000. gada 22. septembra Latvijā un Lietuvā ir oficiāli atzīmējama Baltu vienības diena.

Šajā datumā 1236. gadā notika Kauja pie Saules – viena no smagākajām kaujām Baltijas krusta karos, kurā Rīgā bāzētais Zobenbrāļu ordenis cieta smagu sakāvi un kas ietekmēja visu Baltijas krusta karu procesu. „Livonijas Atskaņu hronika” par šo notikumu gaitu vēsta:

„Tiem apkārt ātri salasījās

Pulks pagānu, un otrā rītā

Nu sākās cīņa negaidītā

Ar pagāniem, vai tīk, vai nē.

Tos nesargāja purvaine,

Tur tos kā sievas apkāva.

Man žēl ir daža varoņa,

Ko neaizsargātu tur sita.

Daudz citu izmisumā krita

Un mājup muka, ko vien spēja.

Zemgaļi nu nekavēja

Bez žēlastības apsist tos,

Gan nabagos, gan bagātos.”

Vēstures pētnieku vidū nav vienprātības par kaujas norises vietu – vieni apgalvo, ka hronikās minētā Saule ir Vecsaule netālu no Bauskas, pēc otras daļas domām – minētā vieta ir Šauļi Lietuvā.

Lai arī vēstures hronikās informācija par minēto notikumu nav pilnīga, ir skaidrs, ka lietuvieši un zemgaļi cīņā pret krustnešiem apvienojās arī citās kaujās. Baltu Vienības diena ir vienīgā Latvijas un Lietuvas kopīgā svētku diena – 2000.gada 18.maijā Latvijas Saeimā un Lietuvas Seimā par tādu pasludināta. 2005.gada 22.septembra vakarā Žemaitijā starp Girnikas, Sprūdes un Šatrijas pilskalniem notika pirmā Baltu Vienības uguņu sasauksme – tajos degošās ugunis joprojām ir labi redzamas no viena kalna otrā. Gadu no gada iedegto ugunskuru  skaits aug. Arī Latvijas ļaudis arvien vairāk iesaistās šai nozīmīgajā vienotības domā, vienotības rituālā.

2.      1921.gada 22. septembrī Latvija iestājas Tautu Savienībā.

Tautu Savienība jeb Nāciju Līga bija organizācija, kura dibināta no 1919. līdz 1920. gadam Versaļas līguma rezultātā. Savienības mērķi bija vispārēja atbruņošanās, iespējamo karu novēršana un konfliktu atrisināšana sarunu ceļā. 1921.gada 22.septembrī Latvija kļuva par pilntiesīgu starptautisko tiesību subjektu! Latvijas diplomāts un publicists Alfreds Bīlmanis atzīmeja, ka Latvijas kļūšana par šīs organizācijas locekli pēc de iure atzīšanas ir „otrs svarīgākais solis uz priekšu Latvijas nākotnes nodrošināšanā. Latvija tiek atzīta par galīgi noorganizētu valsti.”

3.      22. septembrī mēs svinam latviešu rakstnieka Andreja Pumpura dzimšanas dienu.

Pumpurs ir nacionālā  eposa “Lāčplēsis”  autors. Daugavpilī  A. Pumpurs dzīvoja un strādāja 7 pēdējos savas dzīves gadus. Mūsu pilsētā Pumpura vārdā nosaukta iela un skvērs.
Savas valsts vēstures zināšana ļauj jauniešiem izkopt savu pilsonisko apziņu.

 

Sagatavoja:

Latvijas un pasaules vēstures skolotāja Natālija Leončuka un bibliotekāre Jeļena Sokolova


 

 

« atpakaļ