Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Ludza Višķi
Sākums \ Višķi \ Jaunumi

Praktiskās mācības Čehijā

19.09.2022
 
Latvijas Lauku konsultāciju centrs organizēja Lauku attīstības Programmas (LAP) pasākumu (LAP 2014.-2020. apakšpasākums “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi”, LAD Līguma nr. LAD131118/P44) pedagogiem ar iesaisti lauksaimniecības vai mežsaimniecības nozarē.

Mācību tēma: Lauksaimnieciskās ražošanas ietekme uz vidi

Praktiskās mācības notika Čehijā no 12.09. līdz 14.09.

Čehijā apmeklējām sešas saimniecības un Olomoucas lauksaimniecības un dārzkopības vidusskolu.

Šajās mācībās piedalījās Latgales industriālā tehnikuma IPĪV Višķi pedagogi Kaspars Mukāns un Irēna Putniņa.

1. Saimniecība BOŠINA BIO–FARM nodarbojas ar liellopu ,cūku un mājputnu  audzēšanu   ir mini zoo dārzs. Nodarbojās ar Saimniecībai ir sava kautuve un gaļas pārstrāde uz vietas. Bērnu programmām un ekskursijām saimniecībā. 

2. FARMA ŠONOV nodarbojas ar aitkopību, kazkopību un sl. govju turēšanu. Saimniecība ražo piena produktus, t.sk. saldējumu no aitu piena. Īpašniece savu biznesu uzsākusi jau 90 .gados ar aitu audzēšanu. Labprāt uzņem tūristus, kurus cienā ar vietējiem nacionālajiem ēdieniem. 

3. SEDLÁK Z HANÉ saimniecības galvenā specializācija ir sojas pupiņu audzēšana. Audzē arī eļļas augus. Piedalījāmies Sojas  lauku dienas  pasākumā, apskatot laukus, iepazīstoties ar dažādām šķirnēm un to audzēšanas tehnoloģijām. Ģimenes uzņēmums jau vairākās paaudzēs, apsaimnieko 80 ha lielu platību. Ražo eļļu. 

4. ZLATA FARMA - galvenā specializācija piena, gaļas ražošana, produkcijas pārstrāde, tūrisms. Sadarbojās ar lauksaimniecības skolām, audzēkņi iziet praksi. Sadarbojās arī ar bērnudārziem un senioriem, kuriem rīko dažādus pasākumus, lai vairāk izprastu lauku nozīmi mūsdienās. Audzē oriģinālās čehu šķirnes ČESTER,tuvējā ciematā pārdod svaigu pienu izmantojot  tirdzniecības automātu.

5. Saimniecība FARMA ČLUPY – saimniecība atrodas kalnainā reģionā, specializējas kazkopībā, aitkopībā un audzē vīnogas un augļkokus. Ražo mīkstos un cietos sierus.saimniecība nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību,  “Člupy” aizsargājamajā teritorijā.

6. FARMA RÁJEČEK – nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu-salāti( 20 šķirnes), kāposti, ķirbji un 1ha platībā siltumnīcā hidroponiku izmantojot  audzē tomātus( 7 šķirnes). Nodrošina  visu sezonu ar svaigiem dārzeņiem vietējos iedzīvotājus Brno apkaimē. Saimniecība ir bioloģiskā. Saimnieki saimnieko jau ceturtajā paaudzē, savu darbību uzsākuši 1930.gadā.

7. Olomoucas lauksaimniecības un dārzkopības vidusskola. Skolā mācās ap 500 audzēkņu, mācot audzēknus apgūt 9 programmas.

Skola sadarbojās ar uzņēmējiem, kur audzēkņi iziet praksi.