Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Ludza Višķi
Sākums \ Višķi \ Jaunumi

Mācību ekskursija ZS “Ziediņi”

09.04.2022
   

Mums bija lieliska iespēja doties mācību ekskursijā uz stādaudzētavu Z/S “Ziediņi”, kura atrodas Augšdaugavas novadā, Višķu pagastā, “Laureņi”. Saimniecības īpašniece Janīna Kursīte, ar daudzu gadu pieredzi dārzkopībā, ir ļoti laipna, viesmīlīga un atsaucīga. 

Saimniecība darbojas jau vairāk kā 20 gadus, kur galvenā nodarbošanās ir augļu koku un ogulaju stādu audzēšana un pavairošana.

Stādaudzētava piedāvā ābeļu, plūmju, cidoniju, ķiršu koku stādus un augļus,kā arī upeņu, aveņu, kazeņu, jāņogu, zemeņu stādus un ogas. Pēdējos gados arī tiek piedāvāti Rietumu tūju stādi dzīvžogiem. Stādi tiek audzēti gan komerciālajiem dārziem,gan mazajiem mazdārziņiem ar lielu šķirņu sortimentu.

J.Kursīte dalījās savos pieredzes stāstos par koku audzēšanas un pavairošanas trehnoloģiju,kur ābelēm lielākoties piekopj acošanas tehniku un ogulājus pavairo ar sparaudeņiem. Kopšanas darbos galvenā nozīme ir starprindu apstrādei, stādu mēslošanai, bojāto augu daļu un lieko augļu koku zaru izgriešanai, lieko pumpuru noraušanai,kamēr notiek apsakņošanās.

 Protams, svarīga nozīme ir pareiza darbarīku izvēle,lai strādājot neradītu traumas gan sev, gan augiem. Koku vainagu veidošanā, izrādās lai labāk koks augtu un ražotu,ir vēlams izveidot  5 zaru vainagu, ko mēs mazdārziņu audzētāji bieži vien neievērojam.

Saimniecei lieli palīgi dārza darbos ir ģimene, kā arī uz sezonu ir iespēja nodarbināt studentus un piedavāt arī prakses iespējas.

Saimniecības īpašniece ir atvērta arī konsultācijām klātienē vai telefoniski par audzēšanas tehnoloģiju un šķirņu izvēli, katram individuāli pēc klientu vēlmēm.