Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Jaunumi

Latvijas nacionālā teātra izrādes programmas "Latvijas skolas soma" ievaros

19.05.2021
 

Daugavpils būvniecības tehnikuma izglītojamajiem bija unikāla iespēja noskatīties dažādas teātra izrādes  programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros.

Grupu audzinātāji kopā ar izglītojamajiem 2.semestrī ir noskatījušies dažādas teātra izrādes, integrējot mācību priekšmetus latviešu valoda ar literatūru un Latvijas vēsturi.

Teātra izrāde „Svina garša” sniedz ieskatu par Latvijas vēstures notikumiem, kā 1940. un 1941. gadā Latvijā straujā tempā nomainās lielvalstu varas, un latviešu puisis Matīss no Torņakalna, kurš nevēlas karot ne vienā, ne otrā frontes pusē, mēģina būt malā. Protams, tas neizdodas. Nepieciešamība izdzīvot frontes aizmugurē, uzdzīve un andelēšanās ar kreiso preci, pirmā sastapšanās ar mīlestību, nodevību, nelietību, žēlsirdību, un svina garša mutē gan no nomaldījušās lodes, gan no tā, kas notiek ar Latviju.

Izglītojamie šo teātra izrādi nosauca kā sarežģītu un smagu. Izteica, ka arī pietrūka tiešās saskares ar aktieriem, jo skatoties klātienē emocijas ir daudz izteiktākas un izjustākas. Savukārt, izglītojamie uzslavē aktierspēli - visas lomas tika nospēlētas godam.

2-33 grupas izglītojamais Arnis Cimoška par izrādi izsakās šādi: ,,Noskatoties teātra izrādi ,,Svina garša”, neviļus velku paralēles ar galveno varoni un sevi:  jūtīgs un domājošs, netipisks strādniekpuisis, liek domāt. Domāt par laikmetu, humānismu, piederību. Domāt un izjust skatīto. Liek apzināties, ka ne tikai miesa un asinis, bet arī sirds un dvēsele nepieciešama ikdienišķībā un mūžīgajā.”

Teātra izrāde „Klūgu mūks” - šī izrāde sniedza ieskatu viedokļu stāstā, kur Latgales puses ļaudis un viņu novadnieki visās Latvijas malās diskutē ar labas literatūras cienītāji. Pirmie atzina, ka stāsts ir par izcilo Latgales vīru – mācītāju un literātu Franci Trasunu un tikpat ievērojamo lidotāju Jāzepu Baško, kurš uzceļ pieminekli Latgalei, atklāj tās sirdi un izskaidro novada fenomenu. Nav jābūt latgalietim, lai atzītu, ka tieši no turienes nāk sirsnīgākie, atvērtākie un patriotiskākie cilvēki. Cilvēki, kuri tic Dievam. Otrie sajūsminājās par rakstnieces valodas krāšņumu, uzburto poētisko Latgales ainavu un dziļi sajustajiem cilvēkiem viņu robežsituācijās – piedzimstot, mīlot un nomirstot. Dzīves jēgu, dzīves problēmām tieši globālā līmenī, tas lika aizmirst par sīkumiem un pieķerties pie domas, ka dzīvē ir arī svarīgākas lietas. Izglītojamie atzīst, ka bija grūti izsekot sižetam, ka dažu aktieru tēli nebija viņiem izprotami. Bet kopumā izglītojamie vērtē izrādi kā labu, jo tā iemācīja dažādas morālās vērtības.

1-23 grupas izglītojamā Augusta Kovaleska atsauksme - ,,Es skaidri zināju, ka izrāde ,,Klūgu mūks” būs par Latgali, par mūsu valsts vēsturi. Izrāde "Klūgu mūks" man ļoti patika, jo katru latgaliešu valodā izdzirdēto teikumu, izgaršoju kā malku bērnības un atmiņām par piedzīvoto laukos Latgalē – dievkalpojumiem, vecmāmiņas nerimstošo katolietes garu, viensētām un latgaliešu valodu.”

Teātra izrāde “Bille”. Latvijas laika Rīga nav tikai jūgendstila nami Rīgas centrā, Preses balles pie Benjamiņa kundzes vai labi paēduši un pārtikuši latvieši, kas kļuvuši par kungiem savā dzimtajā zemē. Vizmas Belševicas triloģija „Bille” ir ievērojamās latviešu dzejnieces autobiogrāfisks darbs, un tajā ir citas Rīgas noskaņa – strādnieku dzīvoklis īres namā Grīziņkalnā, basas kājas, melna maize, trokšņaini kaimiņi, trūkums, dzelžaina nepieciešamība pēc tīrības un kārtības, bet pāri visam – sapnis par Latviju, lepnums par jauno valsti, ticība, ka savām rokām varēs izdarīt visu.

Izglītojamo atsauksmes:

“Sākumā sekoju līdzi visam sižetam, bet pēc tam apjuku, jo bija tikai trīs aktieri un lomas bieži mainījās, tas traucēja uztvert pašu izrādi.”

“Patika skatīties izrādi tieši šādā formāta, jo bija iespēja tuvāk redzēt aktierus, gan viņu mīmiku, gan žestus un emocijas.”

“Esmu lasījusi grāmatu par Billi, tāpēc ļoti aizrāva šī izrāde”

 

Sagatavoja Profesionāls izglītība skolotāja Sarmīte Meļnikova

Grupa audzinātāji Aļona Ņikitina

Natālija Nagle

« atpakaļ