Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Jaunumi

Muzejpedagoģiskā nodarbība "Svārki, brunči, lindraki"

26.05.2021

2021.gada 26.maijā Daugavpils būvniecības tehnikuma grupas 1-03 (interjera dizainera asistents) audzēkņi, programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros, sadarbībā ar Ventspils  muzeju, piedalījās Zoom nodarbībā “Svārki, brunči, lindraki”.

Šajā nodarbībā izglītojamajiem bija iespēja ieskatīties tērpu vēsturē, kuri sasaista arheoloģisko un etnogrāfisko mantojumu. Šis mantojums ir saikne starp mūsdienu modi, akcentējot lokālo kontekstu.

Nodarbības vadītāja Ilva Buntika norāda, ka apģērbs nosaka cilvēka attiecību veidu ar apkārtējo pasauli. Viņa uzsvēra arī to, ka pasaulē katrā klimata zonā ir savi apģērbi un aksesuāri. Katra laikmeta un tautas raksturs ir bijis noteicošais apģērba detaļu izgudrošanā un pielāgošanā un arī kā izpausmes veids tautas raksturam un temperamentam.

Šajā nodarbībā vadītāja kopā ar izglītojamajiem analizēja vienu no apģērba sastāvdaļām – svārkiem. Tika analizēta svārku izcelsme un pilnveidošanās cauri gadsimtiem līdz pat mūsdienām. Tika analizēts un apskatīts kā svārki tiek pilnveidoti un dažādoti mūsdienās, kādas ir atšķirības.

 Latviešu tautas tērpi sastāv no brunčiem un lindrakiem, un jāatzīst, ka tie ir vieni no greznākajiem, salīdzinot ar citu tautu kultūras tērpiem.

Salīdzinot mūsdienu tendences un modi Ilva atzīst, ka ikdienas svārki ir mainījuši savu izskatu - ir veikti dažādi griezumi, iešūtas kabatas un citas lietas, kas senajos laikos nebija pat iedomājams.

Izglītojamie pateicas par šādu iespēju piedalīties pasākumā.

 

Izglītojamo atsauksmes par pasākumu:

“Bija interesanti apskatīt, kā ir mainījies apģērbs no senajiem laikiem līdz mūsdienām.”

“Mani aizrāva vadītājas stāstījums, bija interesanti klausīties. Priecājos, ka tika parādīti uzskatāmi materiāli.”

“Salīdzinot ar mūsdienām, seno laiku apģērbs bija krāšņāks, rotas bija greznākas. Lieliska nodarbība!”

 

Sagatavoja:

grupas audzinātāja Ilona Kiruka,

profesionālās izglītības skolotāja Sarmīte Meļnikova

 

« atpakaļ