Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Jaunumi

Profesionālās izglītības skolotājas I.Kolužas meistarklase "Venēcijas apmetuma uzklāšanas tehnoloģija"

15.04.2021
 

15.aprīlī DBT profesionālās izglītības skolotāja I.Koluža aicināja visus interesentus uz meistarklasi, kurā demonstrēja Venēcijas dekoratīvā apmetuma izstrādes tehnoloģiju. I.Koluža ir pieredzes bagāta skolotāja, kas tehnikumā jau vairāk kā 18 gadus māca apdares darbu tehnoloģijas, kas nemitīgi papildinās ar jauniem apdares materiāliem.

Mēs bieži redzam, ka vēsturiskās idejas iekštelpu apdarē nekur nav pazudušas, bet gan ieguvušas jaunu skanējumu. To var teikt arī par Venēcijas apmetumu, kas ir pazīstams jau kopš Senās Romas laikiem, bet pateicoties mūsdienu tehnoloģiskajiem risinājumiem, ir ieguvis jaunas nokrāsas. Tiek uzskatīts, ka Venēcijas apmetuma sastāvu izgudroja vēl senie romieši. Marmors toreiz bija viens no populārākajiem celtniecības materiāliem. To zāģēja, pulēja un mala. Tā visa rezultātā palika pārpalikumi - marmora putekļi. Diemžēl nav zināms tā cilvēka vārds, kurš pirmais sāka izmantot marmora putekļus sienu apdares izveidē, taču vēsture saglabājusi rezultātu - bezšuvju plānkārtas marmoru. Jaunais apdares materiāls piesaistīja ne vien ar bagātīgām dekoratīvajām iespējām, bet arī tehnoloģiju. To uzklāt nebija viegli, tomēr vieglāk nekā apstrādāt un pulēt akmens blāķus. Materiāls izrādījās noturīgs pret temperatūras maiņu un mitrumu. Laikam tas arī kļuva par nozīmīgāko iemeslu, ka šo materiālu izmanto jau vairākus gadu tūkstošus. Apgaismības laikmetā šis materiāls guva īpašu atzinību Venēcijā.

Mūsdienu interjeros visbiežāk šajā tehnikā tiek veidota kāda viena vai divas sienas plaknes, kas var būt visdažādākajās toņkrāsās. Ieteicams izmantot 2-3 toņus un klāt vairākos slāņos, katru slāni rūpīgi ar speciālu špakteļlaāpstiņu pulējot.

Meisterklases dalībnieki uzmanīgi sekoja Innas Kolužas paraugdemonstrējumam, kurā varēja redzēt visas tehniskās viltības un darba secību. Dalībnieki uzdeva viņus interesējošus jautājumus, kas ļāva labāk izprast tehnoloģiju un pielietotos materiālus.

Liels paldies skolotājai I.Kolužai par meistarklasi, gaidīsim jaunus paraugdemonstrējumus!

 

Sagatavoja:

Metodiskā un pedagogu tālākizglītības centra vadītāja

Jolanta Savvina

« atpakaļ