Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Ludza Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Jaunumi

Veselība un vide - ieteikums audzināšanas darbam

10.02.2021
 

Audzināšanas daļa sadarbībā ar Daugavpils būvniecības tehnikuma bibliotēku apkopojusi metodisko atbalstu grupu audzināšanas darbam.

 

Akcija „Ieteicamā literatūra un informācijas avoti audzināšanas darbam” iekļauj sešus šādus literatūras apkopojumus, kurus ikviens audzinātājs var izmantot organizējot audzināšanas stundas vai individuālo darbu ar audzēkņiem.

 

5. Veselība un vide

 

Apzīmējumi:

D – IPĪV “Dagda” bibliotēka

V – IPĪV “Višķi” bibliotēka

LCB – Latgales Centrālā bibliotēka

DPIP – Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes bibliotēka

 

Nr.

Autors

Nosaukums

Gads

Anotācija

Pieejamība

DBT

LCB

DPIP

1.     

 

Pašnāvību novēršana

2013

https://nenoversies.lv/upload/buklets_pasnavibu_noversana.pdf

Informatīvais materiāls skolotājiem un citiem skolu darbiniekiem

+

+

 

2.     

Adamaite, Ilona

Atkarības profilakse

2000

Ieteikumi skolotājiem

 

+

 

3.     

Bolis, Jānis

Mediācija un sarunas

2015

Mediācija ir brīvprātīgs konfliktu risināšanas process, kurā konfliktējošās puses ar neitrālas trešās personas palīdzību, pašas mēģina atrast konstruktīvu konflikta risinājumu. Pasaules praksē pieņemts, ka mediāciju vairāk praktizē psihologi, sociālie darbinieki un juristi.
Prakse rāda, ka mediācijas procesu biežums dažāda veida strīdu noregulēšanā palielinās. Kopš 2014.gada jūnija, kad spēkā stājās Mediācijas likums, mediācija kļūst arvien populārāka, kas norāda uz sabiedrības spēju, ar sapratni un respektējot otru pusi, novērst konfliktus un savstarpēji vienojoties, atrisināt radušos strīdu.

+

+

 

4.     

Bolotovs, Boriss

Cilvēka veselība neveselīgā vidē

2015

Akadēmiķa izstrādātas netradicionālas ārstniecības metodes

+

+

 

5.     

Džordžs, Maiks

Septiņi AHĀ! pret stresu

2017

Es ziņu, kā tev sāp. Es pazītu tavas ciešanas. Šī grāmata ir atbilde tavam saucienam pēc palīdzības. Tā ir rakstīta tev. Tā neatbildēs uz visiem jautājumiem, neatrisinās katru neskaidrību un neizdziedēs katru kaiti, tomēr tā var palīdzēt spert pirmo nelielo soli un uzņemties drusciņu atbildības, kas sniegs tev spēju izvēlēties, kā reaģēt uz dzīvi, visumu un visu pārējo!

+

+

 

6.     

Edmillers, Andreass

Manipulēšana: kā izturēties, ja jūtat, ka ar jums manipulē

2004

Kā pazīt manipulēšanu; Iemācieties noteikt manipulatora stratēģiju; Ar kādiem līdzekļiem manipulēšanu var sekmīgi pārtraukt ...

+

D

+

 

7.     

Gatena, Katarīna fon der

Izskaidro man! 100 īsti bērnu jautājumi par kutelīgu tēmu

2015

"Kāpēc cilvēki bučojas? Vai mīlējoties katru reizi dabū bērnu? Vai bērns vēderā var purkšķināties? Kas ir kibersekss?" Šos un vēl citus jautājumus par ķermeni un pubertāti, mīlestību un seksu dzimumaudzināšanas stundās iesnieguši zinātkāri sākumskolas skolēni un skolotāja uz tiem atbildējusi – vienkārši, atklāti un iejūtīgi. Bērni savus jautājumus par šīm tēmām varēja uzrakstīt uz lapiņām un iemest kastītē, neminot savu vārdu. Svarīgākie jautājumi tagad apkopoti un izskaidroti šajā izdevumā, kurā tos papildina jautras un pārdomas raisošas ilustrācijas. Šī nav parasta izglītojoša grāmata, un varbūt tieši tāpēc tik aizraujoša, smieklīga un svarīga.

+

+

 

8.     

Grīnberga, Daiga

Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījums 2018

2019

https://www.spkc.gov.lv/lv/veselibu-ietekmejoso-paradumu-petijumi/latvijas-iedzivotaju-veselibu-ietekmejoso-paradumu-petijums-2018-i-un-ii-dala.pdf/latvijas-iedzivotaju-veselibu-ietekmejoso-paradumu-petijums-2018-i-un-ii-dala.pdf

 

 

 

 

9.     

Heigs, Mets

Iemesli dzīvot tālāk

2018

Šim apbrīnojami atklātajam stāstam noteikti jānonāk pie cilvēkiem, kurus pašus vai viņu tuviniekus skārusi depresija. Psihiatrijas portāli šo grāmatu iesaka kā labāko līdz šim uzrakstīto literāro darbu par depresiju. Mets Heigs ļoti personiski, ļoti atklāti un ļoti aizkustinoši runā par dziļiem iekšējiem pārdzīvojumiem depresijas, trauksmes un panikas lēkmju skavās. Daudzi lasītāji viņa stāstītajā noteikti atpazīs savas vai savu tuvāko cilvēku izjūtas.

+

+

 

10.  

Jūls, Jespers

Būt vadošajiem vilkiem: mīlestības pilna vadība

2018

Par audzināšanu daudz spriež un diskutē, tomēr par vienu tēmu šaubu nav: bērniem nepieciešama pieaugušo vadība. Pieredzējušais ģimenes terapeits Jespers Jūls iedvesmo vecākus un profesionāļus atteikties no varmācīgajām un aizskarošajām audzināšanas metodēm, kas – pārsteidzoši, bet joprojām – tiek izmantotas, un piedāvā alternatīvus paņēmienus. Vecāki grāmatā uzzinās:
* kā saglabāt autoritāti mūsdienu ģimenē,
* kuras robežas audzināšanā noteikti jāsaglabā un no kurām var atteikties,
* kā ar mīlošas vadības palīdzību saskarsmi ģimenē padarīt mierīgu un motivējošu.

+

+

 

11.  

Kalns, Guntis (red.)

Pirmā palīdzība: palīdzība jebkura vecuma cietušajam jebkurā neatliekamā situācijā : rokasgrāmata

2010

Grāmatā apkopota informācija par pirmo palīdzību jebkura vecuma cietušajam neatliekamā situācijā, kas apdraud viņa veselību vai dzīvību. Informācija sakārtota ļoti pārskatāmi, tādēļ ātri iespējams sameklēt nepieciešamās ziņas par palīdzības sniegšanu 110 dažādu veselības problēmu un traumu gadījumā. Darbību secība katrā situācijā uzskatāmi parādīta arī ar attēliem. Grāmatā sniegtā informācija atbilst visjaunākajiem uzskatiem un autoritatīvu medicīnas speciālistu atziņām. Grāmatas nodaļas ir sagrupētas atbilstoši ķermeņa orgānu sistēmām vai negadījuma cēloņiem. Atsevišķās lappusēs sniegta viegli saprotama un bagātīgi ilustrēta informācija par atsevišķu cilvēka orgānu sistēmu uzbūvi un darbību.

+

D

+

 

12.  

Kalns, Guntis (red.)

Pirmā palīdzība: īsi pats galvenais

2010

Brošūrā sniegts viegli saprotams īsu padomu apkopojums neatliekamās palīdzības sniegšanai dzīvību apdraudošu ievainojumu vai veselības problēmu gadījumos. Darbību secība katrā situācijā uzskatāmi parādīta arī ar attēliem.

+

 

+

 

13.  

Karrs, Alens

Kā viegli atmest smēķēšanu

2016

Beidzot brīnumlīdzeklis, ko visi smēķētāji tik ilgi gaidījuši ir klāt. Tūlītēja iedarbība, piemērots visiem smēķētājiem, nekādu nepatīkamu atradināšanās simptomu, neprasa gribasspēku vai palīglīdzekļus, nekādas šoka terapijas, jūs nepieņemsieties svarā, mūžīgs efekts. Ja smēķējat, viss, kas jums jādara,- jāturpina lasīt. Grāmatā aprakstīta autora unikālā metode bez iebaidīšanas taktikas.

+

 

 

14.  

Kerols, Lī

Indigo bērni pēc 10 gadiem: kas notiek ar indigo pusaudžiem

2011

Kas notiek ar indigo pusaudžiem. Spilgti, inteliģenti, ar spēcīgu gribu un aktīvi – tādi ir indigo bērni, kurus uzskata par garīgās revolūcijas daļu, jaunā psihiskās izaugsmes un sapratnes laikmeta bērniem. Pagājuši 10 gadi, un indigo bērni tagad ir indigo pusaudži, kuri beidz skolu, sāk strādāt un saskaras ar pavisam jauniem pārbaudījumiem – kā pieņemt pieaugušo dzīvi.

+

 

 

15.  

Kondrāte, Irēna u.c.

Pusaudžiem par intīmo

2003

Rokasgrāmata skolotājiem

 

+

 

16.  

Kondrāte, Irēna u.c.

Pusaudžiem par intīmo

2004

Aktivitātes darbam klasē

 

+

 

17.  

Kunda, Ilona u.c.

Skolas politika apreibinošo vielu lietošanas profilaksē

2000

Rokasgrāmata izglītības darbiniekiem

 

 

+

18.  

Lomovceva, Sarmīte (red.)

Ķermeņa kopšana

2008

Šajā grāmatiņā ir viss, kas nepieciešams, lai tu varētu sevi sakopt no galvas līdz papēžiem, turklāt tikai ar dabas veltēm: dabiskas vannas piedevas; ķermeņa maskas un skrubji; rūpes par kaklu un krūtīm; roku kopšana; kāju kopšana; pirts tavam skaistumam.

+

 

+

 

19.  

Losons, Kens

Prasme sadarboties ar sarežģīta rakstura cilvēkiem

2010

ajā grāmatā raksturotas neprognozējamas personības, izskaidroti viņu uzvedības cēloņi un sniegti ieteikumi, kā veidot saskarsmi ar viņiem.

+

D

+

 

20.  

Matisāne, Linda; Romanovska, Gunita

Veselības izglītība vispārējā vidējā un profesionālajā izglītībā

2013

https://registri.visc.gov.lv/vispizglitiba/saturs/dokumenti/metmat/veselibas_izglitiba_vispvid_un_profizgl.pdf

Metodiskais materiāls

+

 

 

21.  

Ortnere, Džesika

Emocionālās atbrīvošanās tehnika: praktiska programma fiziskai un garīgai brīvībai

2015

Īpaša nozīme šajā programmā, kuras mērķis ir cilvēka fiziska un garīga atbrīvošanās, pievērsta piesitienu veikšanai pa akupresūras punktiem. Grāmatā “Emocionālās atbrīvošanās tehnika” autore sniedz detalizētu plānu, kā veikt piesitienus, un precīzi skaidro katras darbības un programmas soļa ietekmi uz svaru un paštēlu. Džesika Ortnere atklāj, ka liekos kilogramus ne vienmēr var izskaidrot ar nepareizu ēdienkarti un kustību trūkumu, un piedāvā jaunu risinājumu tiem, kuriem šķiet, ka izmēģināts jau teju viss!

+

+

 

22.  

Pancs, Arkādijs

Sarunas par mīlestību

2018

Grāmata tapusi no sarunām un rakstiem, kuros Arkādijs Pancs dalās ar lasītājiem savā pieredzē, novērojumos, domās un jūtās, kas sakrājušās trīsdesmit piecos profesionālās darbības gados. Grāmatā apkopotas viņa idejas, kā arī Gaļinas Pancas-Zaicevas vērojumi un pārdomas. Grāmatā uzzināsiet, ko mīlestībā meklē vīrietis un ko sieviete. Iemācīsieties cilvēku, kas sevi mīl, atšķirt no egoista, egocentriķa vai narcisa. Pamanīsiet lomas, kuras cilvēki mēdz spēlēt pat mūža garumā, un varēsiet paši izvēlēties - spēlēt līdzi vai dzīvot savu dzīvi.

+

+

 

23.  

Pudule, Iveta u.c.

Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījums 2017./2018. mācību gada aptaujas rezultāti un tendences

2020

https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/data_content/latvijas-skolenu-veselibas-paradumu-petijums-05.10.2020_1.pdf

 

 

 

24.  

Putniņa, Aivita

Iedzīvotāju reproduktīvā veselība. Pārskats par situāciju Latvijā (2003.-2011.)

2011

https://papardeszieds.lv/wp-content/uploads/2017/02/311_PapardesZieds_WEB.compressed.pdf

 

 

 

 

25.  

Rubenis, Juris

Viņa un viņš: mīlestība, attiecības, sekss

2016

Jura Rubeņa grāmata ir veltīta visiem, kas joprojām uzdrīkstas uzticēties riskantajām, iepriekš neparedzamajām, bet tik nepieciešamajām un neizbēgamajām cilvēku attiecībām. J. Rubenis grāmatā parāda, kā nezaudēt drosmi pacietīgā savstarpējo attiecību darbā

+

+

 

26.  

Ruduša, Vita

Emocionālā vardarbība: atpazīšana un intervences iespējas

2012

Vitas Rudušas grāmata ir veltīta emocionālās vardarbības problemātikai, diagnostikai un novēršanai izglītības iestādēs. Teorētiskajā daļā autore analizē emocionālās vardarbības jēdzienu un piedāvā tās izcelsmes teorētiskos modeļus, praktiskajā - piedāvā savu pieredzi vardarbības cēloņu atpazīšanā, apzināšanā, izpētē un novēršanā. Grāmata adresēta pedagogiem, izglītības iestāžu vadītājiem, psihologiem, sociālajiem darbiniekiem, bāriņtiesu ekspertiem, vecākiem, sociālo zinātņu studentiem un interesentiem.

+

+

+

27.  

Škuškovnika Daina

Trauksme un agresija. Korekcijas iespējas

2014

Monogrāfijā aplūkota agresijas, trauksmes un ar to saistīto emociju ietekme uz indivīda rīcību, analizēti gan Latvijā, gan citur veikti pētījumi par dažādiem trauksmes un agresijas veidiem un ar tiem saistītu emociju cēloņiem, izpausmēm un korekcijas iespējām gan bērniem, gan jauniešiem, gan pieaugušajiem. Darbā skatīta un analizēta agresija un vardarbība masu medijos un televīzijas skatīšanās saistībā ar komunikācijas īpatnībām ģimenē. Bērnu un pusaudžu vecumā skolas vidē bieži vērojama attiecību agresija, kas ir aktuāla problēma.

+

+

 

28.  

Trofimenko, Tatjana

Kā uzvarēt jebkuru atkarību: izdziedināšana ar informāciju

2016

Interesanta grāmata, kura nav tikai par atkarībām – patiesībā tā var kļūt par lasītāja personīgo informatīvo treneri, dvēseles un ķermeņa dziedinātāju. Grāmatas teksts satur īpašā veidā ģenerētu netiešu informatīvu iedarbību, kas palīdz uzlabot veselības stāvokli, atbrīvoties no psiholoģiskas atkarības, dvēseles sāpēm, stresa, bailēm vai vismaz būtiski pārvarēt nelaimīgas mīlestības sekas. Dziedinošā informatīvā iedarbība, protams, palīdzēs cīņā ar alkohola, smēķēšanas, nikotīna un narkotiku atkarībām, ar atkarībām no ēdiena, datora, interneta, azartspēlēm…
“Kā uzvarēt jebkuru atkarību?” lasītājā iedarbina psihiskus rezerves spēkus, un rodas enerģija paveikt to, kas iepriekš šķita neiespējams.

+

+

 

29.  

UNDCP

Skolēni un narkotikas

2001

Rokasgrāmata skolotājiem

+

+

+

30.  

Utināns, Artūrs

Romantiskā mīlestība un psihiskie traucējumi

2009

Romantiskā mīlestība jāšķir no citām jēdziena „mīlestība” izmantošanas formām. Ar jēdzienu „mīlestība” tiek apzīmēti daudzi subjektīvu sajūtu fenomeni (mīlestība pret vecākiem, bērniem, dzimteni, Dievu u.c.). Ne viens vien domātājs ir izteicies, ka romantiskā mīlestība ir tikai naiva un nevajadzīga ilūzija, kas īstenībā nemaz neeksistē. Pastāv arī jautājums: vai kāds iekšējs vai ārējs spēks var stāvēt pāri romantiskās mīlas kaislei un apmātībai. Zinātne un medicīna ilgu laiku par romantisko mīlu neteica neko, tomēr šīs jūtas uzdod mums daudz jautājumu. Grāmatā var atrast atbildes uz tiem.

+

+

 

31.  

Velika,Biruta u.c.

Starptautiskais jauniešu smēķēšanas pētījums 2011.gada aptauja Latvijā

2012

https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/data_content/starptautiskais-jauniesu-smekesanas-petijums.-2011.-gada-aptaujas-rezultatu-zinojums_1.pdf

Pētījuma ziņojums

 

 

 

32.  

Velika,Biruta u.c.

Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījums Latvijā, 2015./2016.māc.g.

2016

https://www.spkc.gov.lv/lv/veselibu-ietekmejoso-paradumu-petijumi/bernu-antropometrisko-parametru-un-skolu-vides-petijums-latvija-2018.2019.-mac.g.pdf

Pētījuma ziņojums

 

 

 

33.  

Velika,Biruta u.c.

Pētījums par Latvijas jauniešu bērnībā gūto nelabvēlīgo pieredzi

2012

https://www.spkc.gov.lv/lv/veselibu-ietekmejoso-paradumu-petijumi/petijums-par-latvijas-jauniesu-berniba-guto-nelabveligo-pieredzi.-zinojuma-pilns-teksts-latviesu-valoda-2011_0.pdf/petijums-par-latvijas-jauniesu-berniba-guto-nelabveligo-pieredzi.-zinojuma-pilns-teksts-latviesu-valoda-2011_0.pdf

Pētījuma ziņojums

 

 

 

34.  

Карр, Аллен

Легкий способ бросить пить

2010

2014

Аллен Карр, разработавший собственный способ избавления от никотиновой зависимости, ныне известный всему миру как "Легкий способ бросить курить", применил свой новаторский метод и к проблеме алкоголизма. В книге "Легкий способ бросить пить" он развенчивает иллюзии, которые окружают проблему алкоголизма и изображают жизнь без алкоголя невозможной. Он предлагает помощь всем, кто искренне хотел бы избавиться от недуга, который разбивает семьи и разрушает жизни. Метод Аллена Карра, демонстрируя феноменальную эффективность, получил признание среди специалистов, приобрел широкую популярность и пользуется огромным успехом во многих странах мира. Аллен Карр создал всемирную сеть клиник, где специалисты помогают курильщикам бросить курить, а людям, страдающим алкоголизмом, преодолеть зависимость от алкоголя.

+

+

 

35.  

Шапиро, Дэниел

На эмоциях: как улаживать самые болезненные конфликты

2018

Эмоциональные конфликты вспыхивают быстро, а погасить их бывает очень непросто. Это касается и семейных споров, и острых рабочих моментов, и кровавых столкновений на национальной или религиозной почве. Профессиональный психолог и переговорщик Дэниел Шапиро, используя новейшие данные конфликтологии, социологии и психологии, опираясь на собственный опыт участия в урегулировании конфликтов международного масштаба, рассказывает о механизмах возникновения, развития и решения таких конфликтов. Преодолеть можно даже самые непримиримые разногласия, убежден автор. Он знакомит читателей с разработанной им системой приемов, позволяющих это сделать.

+

 

 

« atpakaļ