EN LV RU
Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Ludza
dbt.lv
PAZIŅOJUMS!!! NO 13.03.2020 LĪDZ 09.06.2020 MĀCĪBAS NOTIEK ATTĀLINĀTI! INFORMĀCIJAI SEKOT E-KLASĒ
Sākums \ Par mums \ Interesanti par mums

Intervija ar DBT gleznošanas, vizuālās mākslas un zīmēšanas skolotāju Egonu Kivkucānu

 

Egons Kivkucāns ir skolotājs, Daugavpils Universitātes absolvents, nāk no Balviem, kur ir pabeidzis Balvu Amatniecības vidusskolu. Daugavpils Būvniecības tehnikumā viņš māca gleznošanu, vizuālo mākslu un zīmēšanu topošajiem interjera dizaineriem un arhitektūras tehniķiem.

Kā un kur sākās Tavas profesionālās gaitas?

Daugavpils Universitātē mācījos par vizuālās mākslas skolotāju, vēlāk ieguvu arī maģistra grādu mākslā, grafikā. Laikā, kad pabeidzu bakalaura studijas, veselu vasaru nostrādāju AS “Balvu Maiznieks” par maiznieku - tā bija ļoti interesanta pieredze. Pirms darba Daugavpils Būvniecības tehnikumā strādāju Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā par administratoru.

Vai arī bērnībā biji strādīgs?

Jā, jau bērnībā palīdzēju vecākiem zemnieku darbos, jo mums pieder lauku mājas, kur bija jāveic siena darbi, ražas sēšana, kopšana un ievākšana, kā arī jārūpējas par mājlopiem. Algu par to neviens nemaksā, un ir jāsaprot, ka pārtiksi no tā, ko pats izaudzē.

Kā ir būt par skolotāju audzēkņiem, kuri ir tikai nedaudz jaunāki vai pat vecāki par tevi?

Ir gan savi plusi, gan savi mīnusi. No vienas puses audzēkņiem ir interesanti, ka esmu salīdzinoši jauns, veidojas sadarbība, jo esmu tāds kā savējais. Viņiem patīk aprunāties, mēdz izjautāt mani, piemēram, kādu mūziku es klausos, vai man ir draudzene, u.tml. Tomēr, ir studenti, no kuru puses jūtu tādu kā neuzticību - ko tad tas skolotājs var mums iemācīt, viņš taču pats ir jauns. Savukārt interjera dizaina grupās pārsvarā ir vecāka gada gājuma audzēkņi, un arī tas ir jocīgi. Šīm grupām jau otro gadu esmu arī grupas audzinātājs. Vieniem esmu tikai nedaudz vecāks, otriem stipri jaunāks. Kopumā sadarbība un savstarpējā sapratne ir veiksmīga.

Kas Tev skolotāja profesijā patīk vislabāk?

Sadarbība ar jauniešiem un gandarījums par to, ka esmu nodevis zināšanas, ka viņiem ir interesanti. Vēl lielāks gandarījums rodas tad, ja viņi aizraujas ar tēmu, kuru pasniedzu un, protams, ja rezultāts ir labs. Liels prieks redzēt tādus audzēkņus, kuri ir pieklājīgi, centīgi, nelieto rupju leksiku. Jāsaka paldies viņu vecākiem par labo audzināšanu, jo vispār jaunieši ir ļoti viegli ietekmējami – televīzijā, internetā, apkārtējā sabiedrībā. Nākas dzirdēt lietas, no kā man izbrīnā ieplešas acis!

 Kāda ir audzēkņu interese par Tavu priekšmetu – zīmēšanu?

Tas ir atkarīgs no attieksmes un gribēšanas. Ir tādi, kuriem ir dotības un ir tādi, kam nav, tomēr grib iemācīties. Ir tādi, kuriem, diemžēl, nav vēlmes apgūt zīmēšanu. Jebkurā gadījumā ir jāsaprot, ka zīmēšanā ir daudz jātrenējas, lai būtu rezultāts. Par sevi varu teikt un domāju, ka visiem māksliniekiem ir līdzīgi – ja  zīmē retāk, pēc garāka pārtraukuma jūtams, ka nepieciešams laiks, lai ietrenētu  roku atpakaļ zīmēšanā.

Kādi priekšmeti Tev pašam skolā vislabāk padevās?

Balvu Valsts ģimnāzijā bija brīnišķīga latviešu valodas skolotāja Rudīte Priedeslaipa, kurai pateicoties diezgan labi izpratu šo priekšmetu. Tāpat patika arī literatūra, sports. Kaut gan nevarētu teikt, ka es būtu sportists, bet izkustēšanās noteikti ir vajadzīga – gan veciem, gan jauniem. Tagad tās tehnoloģijas liek visiem pavadīt laiku pie datora. Kad es augu, mēs skraidījām ārā un spēlējām kariņus, vasarā sauļojāmies ravējot vai strādājot siena talkās.

Kas cits Tu būtu, ja nebūtu skolotājs?

Man ir sapņu darbs, tāpēc lai tas paliek noslēpumā. Pateikšu tikai to, ka tas saistīts ar pašrealizāciju kādā mākslas apakšnozarē, jo vairāk par visu man tomēr patīk zīmēt pašam.

 Pastāsti, kā Tu atpūties?

Liela kņada mani nogurdina, tāpēc vislabprātāk pavadu laiku draugu kompānijās, nevis starp nepazīstamiem cilvēkiem. Reti apmeklēju klubus un tamlīdzīgas iestādes. Vislabāk jūtos mājās, kur ir miers. Brīvdienās labprāt palasu kādu grāmatu vai zīmēju pasūtījuma darbus – karikatūras vai ko citu, kas pašam sagādā prieku. Interesējos par sev tuviem mākslas žanriem. Šad tad internetā palasu ziņas vai skatos filmas, klausos mūziku – smago roku. Patīk pastaigas, būt ārā, tāpēc gaidu vasaru, jo tad būs silts.

 Vai Tev ir savs pašportrets?

 

 Paldies!

Sagatavoja: Māra Some
Sabiedrisko attiecību daļa

« atpakaļ